Databáze skal - oblast: Bělá

státstátČeská republika Česká republika
regionregionLabské pískovce


Popis:Věže menší skalní oblasti S od městské čtvrti Děčín - Bělá se nacházejí ve dvou údolích, která se od S a SZ sbíhají u kostela v Bělé (konečná stanice městské dopravy). První horolezci se ve skalách objevili až ve 20. letech, tedy o 10 - 15 let později než v blízkém Labském údolí.
První byly zlezeny nejhezčí věže v oblasti - Sestry a Motýlí kužel 12.9.1921, Bělská jehla, Velká věž, Malá věž 11.5.1924. Do roku 1927 pak byly zlezeny téměř všechny věže. Po mnoha letech stagnace hledala nové možnosti prvovýstupů na věže i masivy, dnes už prakticky vyčerpané, až poválečná generace děčínských lezců. Oblast má výhodné spojení městskou dopravou od hlavního nádraží v Děčíně a vhodný terén k výcviku začátečníků. Pěkné výstupy v pevné skále zde naleznou i ostatní lezci.
Lezecky nejzajímavější jsou věže ve skupině skal u Sester. Táboření ani bivakování není povoleno, protože oblast je součástí CHKO Labské pískovce. Možnost ubytování je v Děčíně nebo přímo v Bělé. Pitnou vodu lze nabrat u přepadů z některých vodáren, které jsou roztroušeny na dně obou údolí.

Přehled sektorů

SektorPočet skal
Bělá61