Databáze skal - sektor: Holý vrch a Kozí hřbety

státstátČeská republika Česká republika
regionregionPraha a Střední Čechy
oblastoblastPraha a okolí

Omezení: bez omezení
Popis: Malá lezecká oblast místního významu, kterou nalezneme na SZ okraji Prahy, blíže obce Únětice, na začátku Tichého údolí snadno dostupná MHD a proto poměrně populární. Jde o pás buližníkových skal, který se táhne od Silnice Suchdol-Černý Vůl až k zmíněnému Tichému údolí. Lezecky jsou zajímavé skalní útvary Strážce a Alšovy vyhlídky. Vlastní Kozí hřbety jsou málo navštěvované s krátkými cestami.
Údolní stěna Alšovy vyhlídky je vysoká 10 - 18 m a údolní stěna Strážce 27 m. Cesty jsou většinou krátké, obtížnější jsou zajištěny skobami a nýty.

Přístup: Autobusem MHD č.147 z Dejvické na konečnou zastávku "Výhledy". Dále po žluté značce kolem kapličky a kostelíka sejdeme do údilí k únětickému rybníku. Za potokem je věž Strážce s 20 m vysokou údolní stěnou, ve svahu skupina Alšovy vyhlídky s výstupy kol. 10 m. Cesty zajištěny skobami, sestup z vrcholů po pěšině. Od vydání průvodce po nepískovcových oblastech v r. 86, přibylo jen minimum cest.
Přístup k sektoru: Autem, MHD busem č.107 nebo 147 z metra Dejvická na konečnou (každá je jinde) a potom cca 15 minut pěšky. Nachází se na severozápadním okraji Prahy, mezi Suchdolem a Úněticemi. Buližníkový pruh Kozích hřbetů se táhne v délce asi 800 m od silnice ze Suchdola na Černý vůl severovýchodním směrem k Tichému údolí. Zde jsou skály porušeny příčnou dislokací a vytvářejí na protilehlé straně údolí výšinu Holého vrchu. Jedná se o přírodní památku. Přístup k horním partiím skal na Holém vrchu je z údolí povolen pouze zleva po značené cestě a podle SZ stěny Strážce.
Materiál: Buližník

Přehled skal

SkálaPočet cest
Alšova vyhlídka34
Cvičná stěnka4
Hlavní stěna - dolní bariéra3
Hlavní stěna - horní bariéra9
Jihozápadní část10
Lomenice5
Strážce12
Žehlička4