Databáze skal - sektor: Kozinec

státstátČeská republika Česká republika
regionregionJizerské hory
oblastoblastOstatní sektory Jizerských hor


Popis: Hřeben skalních věží a stěn zvaných Kozinec se nalézá v jižním svahu nad koupalištěm v Železném Brodě. Skály jsou z fylitu s křemencovými žilami, jsou velmi pevné. Lezecky byla oblast objevena teprve počátkem osmdesátých let turnovskými lezci. Výška stěn je od 5 do 20 metrů. Nejhodnotnější masivy jsou Bota, Hlavní věž, Kniha a Dlouhý hřeben. Charakterem lezení, možností uplatnit prakticky všechny techniky, počtem výstupů (přes 100 cest!) i možnostmi nácviku různých způsobů jištění (hojně vklíněnci) skály daleko přesahují místní význam. Jištění vlastní, kruhy a skoby osazovány velmi sporadicky.

Pozámka k místní klasifikaci:
Klasifikaci nastavil ve svém průvodci JIndřich Sochor tak, jak u něho bylo zvykem. Pro základní orientaci je třeba počítat s tím, že jeho jednička je ve skutečnosti někde mezi I.-III.UIAA, dvojka někdě mezi III / IV+,.trojka zhruba odpovídá rozmezí IV+ / V atd. Místní pětky a šestky jsou již velmi obtížné výstupy, často za hranicí VII. UIAA.
přístup: Z parkoviště u koupaliště v Železném Brodě silničkou vzhůru k lesu. Od posledních domků vlevo i vpravo od cesty ke skalám.
Přístup k sektoru: Z parkoviště u koupaliště v Železném Brodě silničkou vzhůru k lesu. Od posledních domků vlevo i vpravo od cesty ke skalám.

Přehled skal

SkálaPočet cest
Bašta27
Bezvýznamná14
Bota8
Dlouhý hřeben1
Dvojitá0
Hlavní věž0
Jehla4
Kniha0
List7
Úzká0
Začátečník8