Databáze skal - sektor: Mrtnické skály

státstátČeská republika Česká republika
regionregionPraha a Střední Čechy
oblastoblastSkály u Hořovic


Popis: Nepříliš rozsáhlá oblast je tvořena prakticky jedinou asi 20 metrů širokou stěnou, která dosahuje výšky něco přes 25 metrů a je, světe div se, takřka celá převislá. Lezení v centrální části stěny je po velmi kvalitní skále, v horních partiích poněkud lámavé. Obrovskou nevýhodou je stav jistících prostředků, skoby jsou dost staré a tudíž nepříliš kvalitní. Na druhou stranu je jich tolik, že se dá přežít. Zejména do lehčích cest není na škodu vzít s sebou pár vklíněnců a buď dlouhé expresky nebo smyčky na prodloužení skob kvůli tření lana. Sečteno a podtrženo, stěna asi nadchne horolezce s duší dobrodruha a zklame sportovního lezce zvyklého padat do všeho a za každé situace. PŘEJIŠTĚNO HÁKY !
přístup: Skála se vypíná přímo nad cestou do brdských lesů, asi 2 km západně od Komárova (Hořovicko). Z Komárova (jedeme-li od Hořovic nebo od Jiviny) odbočíme nejprve směrem na Chaloupky a brzy nato doleva směr Hvozdec. Mineme dva rybníky (po levé straně) a ve vísce Neřežín (bez označení) jedeme v prudké levotočivé zátočině přímo (údolím potoka). Ptát se můžeme na přehradu Záskalák. Brzy (od odbočky v zátočině asi po 200 metrech) uvidíme vlevo náš cíl u něhož zaparkujeme. Kdo má chuť se vycachtat, pokračuje ještě 200 metrů k přehradě. Cesta pod skálou je v letních měsících kvůli přehradě dost frekventovaná.
Přístup k sektoru: Skála se vypíná přímo nad cestou do brdských lesů, asi 2 km západně od Komárova (Hořovicko). Z Komárova (jedeme-li od Hořovic nebo od Jiviny) odbočíme nejprve směrem na Chaloupky a brzy nato doleva směr Hvozdec. Mineme dva rybníky (po levé straně) a ve vísce Neřežín (bez označení) jedeme v prudké levotočivé zátočině přímo (údolím potoka). Ptát se můžeme na přehradu Záskalák. Brzy (od odbočky v zátočině asi po 200 metrech) uvidíme vlevo náš cíl u něhož zaparkujeme. Kdo má chuť se vycachtat, pokračuje ještě 200 metrů k přehradě. Cesta pod skálou je v letních měsících kvůli přehradě dost frekventovaná.
Materiál: Buližník

Přehled skal

SkálaPočet cest
Mrtnická stěna - jihozápadní stěna14
Mrtnická stěna - severozápadní stěna3