Databáze skal - sektor: Sokolčí

státstátČeská republika Česká republika
regionregionJižní Čechy
oblastoblastSkály na Kaplici


Popis: Oblast se nachází asi 5km východně od Kaplice na Českobudějovicku. Jedná se o okrajovou kolmou žulovou stěnu, na jejímž temeni je zřícenina hradu Sokolčí.
Okrajová žulová stěna dosahující výšky až 25 m, na temeni s nepatrnými zbytky gotického hradu z 13 stol. Od 16 stol. spustlého. Oblast nalezneme na úpatí Novohradských hor asi 15 km od Kaplice na břeu říčky Černá nedaleko Studenovské přehrady (významná technická památka-propust pro vorovou dopravu z r. 1924).
Stěna dosahuje výšky 25m, šířky 70 m. Skála je velmi pevná, hrubozrnná a kompaktní. Jedná se o menší oblast. Charakter: stěnové lezení, spáry, komíny. Jištění: kruhy, borháky, bohaté možnosti vlastního dojištění.

Z horolezeckého hlediska významný terén spíše s těžšími výstupy převážně spárového a komínového charakteru. Skála je tvořena starohorními vyvřelinami. Jak praví informační tabule "jde o granodiorid weinsberského typu" tvořený biotitem, křemenem a ortoklasem(kamenný živec) s až 6,5 cm dlouhými výrostlicemiCesty jsou zajištěny kruhy, u novějších cest pak borháky. Využití vyjjimatelných jistících pomůcek je bohaté. Cesty jsou u nástupu označeny šipkou, někdy i nápisem s údajem o obtížnosti.
Přístup k sektoru: Přístup z Prahy: směr Tábor Č. Budějovice, Kaplice, zde směrem na Benešov nad Černou. Po 8 km doleva odbočka na Líčov, pokračujeme na Skaliny. Projedeme rekreačním zařízením až ke hrázi přehrady. Zde lze zanechat auto. Dále pěšky po červené po pravém břehu řeky asi 200-300m ke skalám.
Materiál: Žula

Přehled skal

SkálaPočet cest
BOČNÍ STĚNKA9
Boční stěnka0
Bochníky3
HLAVNÍ LEVÁ ČÁST30
Hlavní levá část0
Hlavní pravá část37
Stěna tatrmánie3