Databáze skal - sektor: Babí lom

státstátČeská republika Česká republika
regionregionJižní Morava
oblastoblastBrno a okolí

Omezení: bez omezení
Popis: Babí lom je přírodní rezervace, na­cházející se asi 12 km severně od Brna, mezi obcemi Kuřim, Lelekovíce, Vranov a Svinošice. Skály jsou zde tvořeny balvanitými a lavícovitými útvary spodnodevon-ského červeného slepence. Na skalním hřebeni postavili roku 1961 turisté z Lelekovic rozhlednu, ze které je jedinečný výhled. Zejména zahledíte-li se jižním smě­rem, můžete za jasného počasí za­hlédnout i Pavlovské vrchy. Rozhledna je volně a neustále pří­stupná. Bývalá dřevěná, později částečně kamenná rozhledna, kte­rá stávala na nejvyšším bodě Babího lomu (563 m), byla za druhé světové války zničena. Turisticky a horolezecky skály Babího lomu objevil odbor rakous­kého turistického klubu v Brně, kte­rý zde údajně zkoušel postup a po­chod skalami. Roku 1938 některé cesty vylezla a zajistila skupina br­něnských horolezců, např. Šimák, Kučera, Krček. Další cesty přelezli němečtí lezci před rokem 1945. Jednotlivé cesty jsou vesměs krát­ké a často vyhledávané pro výcvik začátečníků. Pro své kamínkové složení a po­stavení skal nedaleko od Brna jsou některé bouldery a skály velmi ob­líbeny. V současné době probíhá doplňování vrcholového jištění.
Přístup k sektoru: 1. Z Kuřimi -Podlesí (zastávka autobusu) po silnici na hřiště pod lesem, odtud po modré značce 25 min
2. Z železniční zastávky Česká (trať 250 Brno - Tišnov) po zelené značce do Lelekovic (20 min), dále po červené značce na hřeben (30 min).
3. Z Vranova, Šebrova, Svinošic (40 - 60 min)
Materiál: Buližník

Přehled skal

SkálaPočet cest
Balkon29
Červená stěna5
Kaňon5
Na hřebenu0
Panenské skály0
Paraple20
Skupina kolem slabikáře (nové rozhledny)7
Skupina okolo bývalé rozhledny18
Spálená skála15
Stěna pod balkónem2
Velká šikmá věž15
Žlutá stěna12