Databáze skal - sektor: Skály u Svojkova

státstátČeská republika Česká republika
regionregionLužické hory
oblastoblastNovoborsko


Popis: Skály u Svojkova tvoří výrazný skalnatý hřbet, vybíhající ze svahu Tisového vrchu asi 400 m směrem k západu nad Svojkov. Hřbet sestává ze zpevněného pískovce s hojnými rezavě zbarvenými železitými polohami a jeho jižní stranu tvoří výrazná mohutná skalní stěna, rozčleněná do řady skalních věží, spadajících ke Svojkovu. Členitější a méně strmý severní svah klesá do hlubokého a romantického Modlivého dolu, z něhož sem několika stržemi vedou lesní stezky. Výstup je ale možný i z jižní strany po strmé stezce, upravené kdysi v průrvě mezi skalami. Po temeni celého hřbetu vede od Tisového vrchu pěšina, ze které jsou přístupné vrcholky okrajových skal.

Nejzápadnější skalní věži vyčnívající přímo nad silnicí se říká Matterhorn a nedaleko od ní je výrazný masiv Žluté stěny, na jehož temeni bývala kdysi upravená vyhlídka. Vedle ní je asi nejznámější ze Svojkovských skal, nazývaná Praděd nebo Dědova skála, jejíž horní část má zřetelnou podobu obličeje starého muže. Ve starých průvodcích se uvádí, že skála připomínala profil Ludvíka XIV., jehož jménem byla také někdy označována. Strmou průrvou pod Pradědem vedla kdysi k vyhlídkám upravená stezka ze Svojkova. Dále směrem k východu je v členité skalní stěně ještě několik horolezeckých věží, nesoucích různá jména, jako například Kužel, Klotylda, Tlouštík, Věž přátelství nebo Neznámý terč. Z dalších skal, které jsou již více rozptýlené na zalesněném západním svahu Tisového vrchu, je asi nejznámější Českolipská věž.

Bukový důl je asi 300 m dlouhá skalnatá strž na západní straně Slavíčku. Tato rokle vybíhá šikmo vzhůru od silnice ze Sloupu do Svojkova v místě, kde z ní odbočuje široká lesní cesta, vedoucí po svahu Slavíčku do sedla nad Modlivým dolem.
Dolní část rokle tvoří malý skalní kotel. Po pravé straně je mohutná Pinkasova věž, naproti ní přímo uprostřed údolí stojí menší Buková věž a nad ní o něco vyšší Vyhlídková věž.


Přehled skal

SkálaPočet cest
Apoštol2
Buková věž7
Čertík8
Českolipská věž9
Dva čerti4
Dvojitá věž0
Havran1
Hladká věž2
Houbová věž0
Hříbek0
Jehlička2
Jeskyně (lom)0
Jižní věž nad kaplí0
Kamarádská věž1
Klotylda9
Kopí0
Kužel10
Kvádr2
Liščí věž0
Májová věž3
Malý terč4
Masiv nad klotyldou3
Masív u přeskakové0
Masiv u tlouštíka0
Matterhorn (grossvater)18
Melzerova věž0
Mnich0
Neznámý terč6
Novoborská věž0
Obří skála2
Olšová věž7
Petruška5
Pevnost0
Pinkasova věž0
Plotnová stěna0
Poslední věž0
Praděd (felsvater)13
Přeskoková1
Punťa6
Severní věž nad kaplí0
Skokan3
Sloní masiv0
Soví věž0
Strážce modlivého dolu0
Šikmá věž (křivý zub)2
Široká věž0
Šmudla3
Tlouštík4
Tvář3
Uhlířská věž0
Větrná věž6
Věž přátelství a míru (freundschaftsturm)12
Věžička radky0
Vyhlídková věž0
Zámecká věž0
Zelený lučištník6
Žába1
Železná stěna1
Železná věž2
Žlutá stěna14
Žofie0