Databáze skal - sektor: Skály v okolí bechyně

státstátČeská republika Česká republika
regionregionJižní Čechy
oblastoblastTáborsko


Popis: Údolí Lužnice mezi Dobronicemi a Bechyní je lemováno po obou březích četnými skalami. Jsou to vesměs žulorulové okrajové skály. Jejich výšky se pohybují mezi 8 a 30 metry. Skály jsou dosti členité, poskytují mnoho možností výstupů.
Charakter: Materiál většinou velice pevný, jen v některých místech rozrušený. Fixní jištění je obno­vováno, jeho množství není zbytečně přeháněno. Bohatá možnost dalšího jištění vklíněnci a smyčkami. Skály v oklí Bechyně jsou rozděleny do tří oblastí: Větrovy, Skály U Mamuta a Dopolední skály.
Přístup k sektoru: Větrovy jsou první skalní oblastí směrem po proudu od Tábora. Leží na pravém břehu asi 2 km pod Dobronicemi. Převýšení terénu je asi 60 metrů. Skály se nacházejí v horní třetině svahu a jsou vysoké 22 metrů.
Přístup je ze silnice Opařany - Bechyně. Z Bechyně za obcí Senožaty po 500 m doprava na polní cestu a kolem lesa na stráň nad řekou, nebo po břehu z Dobronic.
Skály u Mamuta se nacházejí na levém břehu Lužnice (míněno po proudu) mezi oblastí Větrovy a obcí Hutě. Výška dosahuje 22 m. Skála je místy lámavá. Přístup je z obce Hutě 2 km proti proudu řeky.
Dopolední skály leží na levém břehu Lužnice asi 1 km po proudu od Skal U Mamuta. Přístup je z obce Hutě 1 km proti proudu řeky. Převážnou většinu cest přelezla dvojice P.Konečný a J.Marek. První cesty byly přelezeny v r.1978.

Přehled skal

SkálaPočet cest
Branka9
Cyrano6
Dvojče5
Hotel mamut3
Hrad0
Kemp9
Lebka1
Levý masív2
Mechová6
Mravenčí6
Mravenčí věž0
Opomenutá4
Osada slunce0
Polední0
Pravý masív11
Skály u lávky0
Vodní skála9