Databáze skal - sektor: Bílá skála

státstátČeská republika Česká republika
regionregionPraha a Střední Čechy
oblastoblastStřední Povltaví


Popis: Bílá skála je složená ze tří mohutných až 120 m vysokých pilířů a ploten, které se tyčí přímo nad turistickou cestou vedoucí po l. břehu Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapskou přehradou poblíže známé trampské osady Ztracenka. Na druhém břehu přehrady je vidět další lezecká oblast Mařenka. Skály jsou zde místy velmi lámavé, porostlé a případný pád uvolněných kamenů by mohl bezprostředně ohrozit chodce na dosti vyhledávané turistické cestě. Z těchto důvodů zde lezení vyžaduje zvláštní obezřetnosti. Geologicky jde u Bílé skály v podstatě o stejné složení jako u Mařenky. Horolezecká činnost zde není omezena, všechny cesty jsou dostatečně vyskobovány a není proto dovoleno přidávat další prostředky jištění. Nezbytné je používání hexcentrů a vklíněnců.
Přístup k sektoru: Přístup: ze Stěchovic (zastávka bus) po modré značce směrem k přehradě a za ní po navazující zeleně značené turistické cestě přímo pod skálu (asi l, 2 hod. = 7 km). Výstupy popisujeme zleva doprava.
Autem: dojedete z Prahy do Štěchovic a dále na Příbram.Je možnost dojet autem až k chatám u přehrady.Parkování je asi 200 m od skály.


Přehled skal

SkálaPočet cest
Bílá skála9