Databáze skal - sektor: Hnědé skály

státstátČeská republika Česká republika
regionregionVýchodní Čechy
oblastoblastKrkonoše


Popis: Jedná se o malé, nepříliš známé skály, které nabízejí klidné polezení v krásném prostředí Krkonoš. Hnědé skály tvoří několik menších skalních útvarů, ve kterých je zhruba 25 cest, z nichž však pouze pět je zajištěno novými nýty. Ve zbylých cestách je potřeba využít vlastní jištění. Obtížnost cest je lehká, tudíž je to vhodný terén pro nácvik zakládání vlastního jištění.
Hněde skály či Hranostají skálu rozhodně nelze řadit mezi významné lezecké oblasti, avšak je zde krásné a klidné prostředí. Tuto oblast lze doporučit pro rekreační lezení, či jako oblast vhodnou pro začátečníky. Hranostaj je hned vpravo přes potok nedaleho Hnědých skal, nabízí zhruba deset zajištěných cest lehkých a středně těžkých obtížností. Jištění je zde tvořeno převážné starými skobami a smyčkami. V současné době jsou k jištění použity i nýty. Materiál skal sericitický kvarcit.
Přístup k sektoru: nedaleko obce Strážné, do které můžete dojet autem případně autobusem z Vrchlabí. Ze Strážného je to pěknou procházkou asi dvacet minut ke skalám, případně se dá dojet do bývalého lomu, u kterého je velké parkoviště a také konečná autobusu (zastávka se jmenuje Strážné-lom). Odsud, když budete pokračovat pořád rovně proti proudu Klínového potoka, tak zhruba po 500 metrech narazíte na informační ceduli, popisující Hnědé skály.
GPS: 50°40'33.04"N 15°36'36.24"E


Přehled skal

SkálaPočet cest
Hranostaj0
Jižní žebro17
Severní žebro0