Databáze skal - sektor: Přílepská skála

státstátČeská republika Česká republika
regionregionPraha a Střední Čechy
oblastoblastKřivoklátsko

Omezení: magnesium: ZAKÁZANÉ Přílepská skála je na seznamu maloplošných chráněných území. Lezení je povoleno celoročně.
Popis: Pro ty pražské lezce, kteří mají rádi pískovec a nechce se jim až na daleký sever, poskytne tato malá oblast alespoň částečné vyžití. Z Prahy je to necelých 60 km. Skalky se nacházejí na vrcholu zalesněného kopce nad obcí Přílepy a kdysi bývaly pískovým lomem. Z toho je zřejmý i charakter skály,která je málo členitá, s ostrými hranami, převážně však pevná. Výška nepřesahuje 12 m. Dolezy na temeno jsou velmi lámavé a je lépe slanit. Fixní jištění představují skoby a nýty, možno též použít vklíněnců.
Jedná se o lom nedaleko Rakovníka. Kvalita kamene je velice dobrá. Je tu mnoho bouldrů i vytrvalostních cest. Centrální stěna je vysoká cca 12m a v levé části spojitě převislá. Jde o malou oblast. Charakter: Jedná se o velmi tvrdý pískovec, který umožňuje převážně stěnové lezení po lištách a spárové lezení. Výška stěn se pohybuje od 6m do 12m (centrální stěna). Je tu mnoho bouldrů i vytrvalostních cest. Jištění: Cesty jsou zajištěny skobami, kruhy a nýty a je možno použít i stopery a hexentry.
Přístup k sektoru: Nejlepší je použít vlastní dopravní prostředek. Z Rakovníka je to cca 6km a je možno jet buď přes Senomaty a Nouzov nebo přímo po silnici na Kněževes a dále po polní cestě. Skála se nalézá na zalesněném kopci uprostřed polí, přímo nad obcí Přílepy. Vlakem lze jet do stanice Seno­maty na trati Rakovník-Bečov a dále pěšky přes Nouzov. Občas jezdí i autobus přímo do Přílep.
Materiál: Pískovec

Přehled skal

SkálaPočet cest
Big wall18
Dolní lom0
Galerie11
Hardrock9
Kout7
Lednice0
Útes27
Zapadákov7