Databáze skal - sektor: Sloup

státstátČeská republika Česká republika
regionregionJižní Morava
oblastoblastMoravský kras


Popis: Nachází se v Moravském krasu u obce Sloup (Sloupsko-Šošůvské jeskyně). Nejvyhledávanější oblast Moravského krasu, zejména díky snadné dopravní dostupnosti a velkému množství cest všech stupňů obtížnosti, koncentrovaných na plošně velmi malém území. Stěny jsou orientovány převážně na západ, v létě zde bývá v odpoledních hodinách poměrně teplo. Většina stěn je tvořena velmi kompaktními vápenci.
Charakter: Skála je zde vcelku variabilní, převažuje lezení po lištách, jako většinou v Krasu. Populární cesty jsou poněkud olezené.
Jištění: Převážná většina cest, včetně klasických, je zde přejištěna nýty a cesty jsou opatřeny slaňáky.

Centrum volného, sportovního lezení v Moravském krase. Spolu s nedalekým Holštejnem vytváří jedinečnou koncentraci lezeckých terénů. Převážná většina cest je zde včetně cest klasických přejištěna nýty a cesty jsou opatřeny slaňáky (ne vždy v nákresu).
Skála je zde vcelku variabilní, převažuje lezení po lištách, jako většinou v Krase. Intenzitou lezení jsou ale populární cesty poněkud olezené.
Přístup je nejsnažší autem, nebo autobusem přes Blansko. Na kole je to z Brna už celkem štreka a stop už taky celkem nic moc. Spaní se toleruje pod skalami U hřiště, kde se dá taky zaparkovat. Auto můžete taky nechat u Sloupské jeskyně, tady se ale bohužel většinou platí.
Hospoda je od skal asi deset minut ve vesnici, kde je taky obchod. Ideální zázemí tu tedy máte, takže plnej pytel maglajzu, hromadu expresek a jděte si to ve Sloupu užít.
Přístup k sektoru: Vlakem do zastávky Blansko-Macocha, odtud autobusem přímo do Sloupu.
Autem z Brna na Svitavy, u Černé Hory odbočíme doprava směrem na Rájec-Jestřebí a odtud do Sloupu. Skály se nacházejí ve velkolepém přírodním amfiteátru v jižní části obce.


Přehled skal

SkálaPočet cest
Evropa35
Hřebenáč69
Indie44
Indie zezadu12
Nad poustevnou53
Okrajovky vlevo od indie2
Otec, matka, syn18
Staré skály51
Stěny nad sloupskou jeskyní17
Stěny u sloupské jeskyně47
Za indií0